Rybníky

V kraji je několik malých rybníků, které však kvalitou vody uspokojí jen nenáročné jedince. S koupáním jsou často spojené nechtěné bahenní lázně a převážně ženám nevyhovuje skutečnost, že se jim čas od času během plavání otře kapr o nohy. Osobně jsem se uprostřed rybníku Jindra potkal s užovkou obojkovou a chvíli trvalo než jsem pochopil, že není třeba se ze strachu topit.

Batňovice
K rybníku Podháj v Batňovicích je snadný přístup a dojedete k němu po příjemných zadních cestách na turistické trase č. 4092 z Úpice nebo Malých Svatoňovic.

Havlovice
Rybník Jindra je malou vodní plochou v klidném stinnějším prostředí, obklopený krásnou přírodou a vytvářející vhodné prostředí pro život vodních ptáků a živočichů. Nalézt jej můžete na krásné cyklotrase č. 4094 vedoucí z Úpice do Babiččina údolí v Ratibořicích. Rybník nemá žádné pláže vhodné k opalování, ani speciální přístup k vodě. Je nutné počítat s tím, že o prostor u vody se budete dělit s množstvím komárů, neboť pro ně rybník vytváří ideální životní prostředí.

Radvanice
Také opuštěné zaplavené důlní dílo zvané Kuprovka využívají místní obyvatelé ke koupání. I přes příjemný písčitý přístup a poměrně čistou vodu toto místo není ke koupání ideální, neboť v některých okrajových místech pod hladinou hrozí nebezpečí úrazu.

Rybníky Brodský a Špinka
Tyto rybníky neleží přímo v regionu Jetřebích hor, jsou však svojí polohou dostupné, výrazně větší a nabízí dobré technické i sociální zázemí. V jejich okolí naleznete oblíbené a udržované kempy, chatky a půjčovny sportovního náčiní. Jsou velmi pěkným cílem cyklistického výletu. Naleznete je u Červeného Kostelce na cyklotrasách č. 4018 z Havlovic a č. 4095 ze Rtyně v Podkrkonoší. Trasy vedou velmi pěkným prostředím a jsou vhodné i pro menší děti.

Vodní nádrž Rozkoš
Mnoho místních obyvatel navštěvuje vzdálenější vodní nádrž u České Skalice.  Rozkoš je v širokém okolí vůbec největší vodní plochou a v přilehlých areálech naleznete veškerý servis a množství služeb – od parkování, obchodů, restaurací, občerstvení, kempů až po množství atrakcí pro děti. Zdatnější cyklisty na toto místo přivede 20 km cyklotrasa č. 4018 z Havlovic přes Ratibořice do České Skalice.